Policajné laboratória dostanú nové vybavenie na analýzu drog

6.2.2021 (Webnoviny.sk) – Ministerstvo vnútra SR (MV SR) nakúpilo pre potreby polície mikroskopy a iné zariadenia určené na analýzu drog. Ako vyplýva zo zmlúv zverejnených na Centrálnom registri zmlúv, prístroje má využívať Kriminalistický a expertízny ústav Policajného zboru na pracoviskách v Bratislave, Košiciach a Slovenskej Ľupči.

Vylepšenie komparačného mikroskopu

Rezort konkrétne pre policajné laboratóriá zabezpečil disperzný Ramanov mikroskop v hodnote 152 460 eur, takzvaný FTIR mikroskop s prídavným FTIR spektrometrickým modulom za 136 434 eur a dva FTIR spektrometere za 64 692 eur. Spektrometere umožňujú skúmať chemické zloženie látky alebo predmetu na báze merania odrazeného svetla, respektíve odrazenej vlnovej dĺžky.

Súčasťou obstarania vybavenia je aj dovybavenie na vylepšenie komparačného mikroskopu Leica FS CB v hodnote 19 800 eur. Všetko spomenuté vybavenie má ministerstvu do šiestich mesiacov dodať spoločnosť Pragolab s.r.o.

Posilnenie kriminalistického a expertízneho ústavu

Zabezpečenie vybavenia je súčasťou projektu Chemibal, ktorý je zameraný na zavedenie nových detekčných nástrojov a metód pre oblasť obchodovania s drogami a zbraňami. Tie majú viesť k zvýšeniu efektivity reakcie v predchádzaní a v boji proti spomenutej trestnej činnosti.

Cieľom bude posilniť činnosť Kriminalistického a expertízneho ústavu Policajného zboru o kriminalistickú a znaleckú činnosť v odvetviach kriminalistická chémia, kriminalistická toxikológia a kriminalistická balistika modernizáciou prístrojového vybavenia,” uviedol rezort vnútra. Projekt je spolufinancovaný Európskou úniou z Fondu pre vnútornú bezpečnosť.

Viac k témam: drogy
Zdroj: Webnoviny.sk – Policajné laboratória dostanú nové vybavenie na analýzu drog © SITA Všetky práva vyhradené.

Mladíkovi sa stal osudným pokus o vtipné video, vystrašený muž ho zastrelil

Fond na podporu umenia spustil výzvy pre tvorcov umeleckej literatúry a knižnice