Obec Lomnička zrejme čelí britskej mutácii COVID-19, na opatrenia dohliadajú policajti aj vojaci

5.2.2021 (Webnoviny.sk) – Niektorých obyvateľov rómskej obce Lomnička v Staroľubovnianskom okrese čaká na budúci týždeň testovanie formou RT-PCR testov. V obci s približne 3 200 obyvateľmi sa vyskytlo za krátky čas viac prípadov ochorenia COVID-19. Obyvatelia majú za sebou dve kolá celoplošného testovania, niektorí museli absolvovať PCR testy.

Vysoká pozitivita

„Domnievame sa, že by mohlo ísť aj o zmutovaný vírus SARS COV 2, teda britskú mutáciu. Informáciu o tom, či sa nám to potvrdí, alebo nie, očakávame v krátkom čase,“ povedala pre agentúru SITA regionálna hygienička Mária Mancalová.

Viac o téme: Koronavírus

V prvom kole celoplošného testovania bolo v Lomničke otestovaných 1 260 ľudí, z toho bolo 51 pozitívnych. „Keďže pozitivita bola v Lomničke na úrovni 4,04 percenta, bezpečnostná rada okresu navrhla odporúčanie, aby sa celoplošné testovanie zopakovalo,“ vysvetlila Mancalová.

Opäť ich pretestujú

V druhom kole počas posledného januárového víkendu otestovali 1 002 obyvateľov žijúcich na území obce, miera pozitivity bola 2,09 percenta.

V rámci epidemiologického vyšetrovania bolo počas prvého kola identifikovaných aj 162 úzkych kontaktov, ktorým bola nariadená karanténa. Pre nich sa tam počas tohto týždňa v utorok a stredu konalo PCR testovanie.

„Z uvedeného počtu malo 31 osôb pozitívny výsledok RT-PCR,“ informovala regionálna hygienička. Ako dodala, úzke kontakty pozitívnych osôb na ochorenie COVID-19 po druhom kole celoplošného skríningového testovania by mali absolvovať testovanie formou RT-PCR testov v stredu 10. februára.

Hliadky pomohli

Na dodržiavanie nariadení izolácie a karantény v Lomničke dohliadajú policajti aj vojaci, ktorí kontrolujú ľudí pri vstupe do obce. „Do obce alebo z nej sa žiaden jej obyvateľ bez potvrdenia testu o negatívnom výsledku nedostane,“ povedala pre SITA prednostka obecného úradu Viera Kyselová.

Podľa jej slov hliadky pomohli, obyvatelia majú rešpekt a karanténu podľa nej dodržiavajú lepšie. „Nájdu sa však aj takí, ktorí tak nerobia,“ dodala.

Viac k témam: COVID-19, Koronavírus
Zdroj: Webnoviny.sk – Obec Lomnička zrejme čelí britskej mutácii COVID-19, na opatrenia dohliadajú policajti aj vojaci © SITA Všetky práva vyhradené.

Žena zaútočila na susedu tĺčikom na mäso, niekoľkokrát ju udrela aj do hlavy

USA vojakov z Nemecka zatiaľ nestiahnu, Berlín Bidenovo rozhodnutie privítal