O udalosti z prešovského väzenia treba informovať citlivo, psychológ upozorňuje na nežiaduce javy

1.1.2021 (Webnoviny.sk) – O udalosti, ktorá sa stala 29. decembra v súvislosti s policajným exprezidentom Milanom Lučanským v prešovskom väzení, by mali médiá, politici aj verejnosť informovať citlivo.

Vo svojom statuse na sociálnej sieti ich k tomu vyzval psychológ a programový riaditeľ občianskeho združenia IPčko Marek Madro.

Ťažké obdobie pre ľudí s duševnými ochoreniami

Zdôraznil, že v médiách, komentároch a v diskusiách sa objavujú informácie s podrobným opisom toho, akým spôsobom sa mal pokus o samovraždu udiať.

„Citliví a zraniteľní ľudia tak dostávajú presný návod, ako svoju smrť realizovať. A prináša to aj ďalšie nežiadúce javy,“ upozornil.

Dodal, že aktuálne obdobie je pre ľudí trpiacich duševnými ochoreniami veľmi ťažké. „Prosím, nesťažujme ho ešte viac,“ apeloval s tým, že plne rozumie povinnosti o udalosti informovať, no chce, aby sa myslelo aj na „zraniteľných čitateľov“.

Čísla, ktoré môžu ľuďom pomôcť

Ľudia, ktorí sa cítia bezradní, môžu nájsť pomoc prostredníctvom bezplatnej a anonymnej online poradne pre mladých IPčko.sk [email protected], na Linke dôvery Nezábudka na čísle 0800 800 566, prostredníctvom online poradne Ligy za duševné zdravie či na čísle 116 11 Linky detskej istoty.

Viac k témam: duševné zdravie, linka detskej istoty, linka dôvery, samovražda, Samovražda Milana Lučanského
Zdroj: Webnoviny.sk – O udalosti z prešovského väzenia treba informovať citlivo, psychológ upozorňuje na nežiaduce javy © SITA Všetky práva vyhradené.

Dávky v hmotnej núdzi stúpli o 2,2 percenta, príspevok na nezaopatrené dieťa išiel hore o 40 centov

Žilinská Kia Motors Slovakia vyrobila asi o 20 percent menej automobilov ako v prechádzajúcom roku