Národnostné menšiny sa búria, pri sčítaní obyvateľov žiadajú zachovanie dvoch národností

2.2.2021 (Webnoviny.sk) – Výbor pre národnostné menšiny a etnické skupiny prijal uznesením Výzvu k zachovaniu možnosti hlásiť sa k druhej národnosti v Sčítaní obyvateľstva 2021. V tlačovej správe o tom informoval vedúci sekretariátu Úradu splnomocnenca vlády SR pre národnostné menšiny Zoltán Kovács.

Členky a členovia Výboru pre národnostné menšiny vyjadrujú znepokojenie v súvislosti s aktuálnou situáciou, ktorá sa týka snahy o zmenu spôsobu zisťovania národnostnej a etnickej príslušnosti v sčítaní obyvateľov v roku 2021.

Krok späť

Konkrétne ide o navrhované zrušenie druhej otázky na národnosť. Členovia výboru nesúhlasia s vyradením tejto možnosti zo sčítacieho formulára na poslednú chvíľu, teda tesne pre začatím samotného sčítania. „Táto zmena sa pripravuje bez participácie národnostných menšín, bez verejnej a odbornej diskusie a bez preskúmania dopadov takéhoto kroku,“ uvádzajú členovia výboru vo výzve.

Zrušenie možnosti zvolenia si druhej národnosti, ktorú odporúčajú všetky medzinárodné autority v oblasti práv národnostných menšín, by bol podľa členov výboru pre mnohých občanov SR – príslušníkov národnostných menšín, krokom späť. Preto žiadajú o zachovanie dotazníka v súčasnej podobe.

Druhá národnosť sa do hárku len votrela

Výbor zároveň poveril svojho predsedu, splnomocnenca vlády SR pre národnostné menšiny, zaslať výzvu predsedovi vlády SR, predsedníčke Rady vlády SR pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť a predsedovi Štatistického úradu Slovenskej republiky. Za uznesenie hlasovalo 23 z 32 členov Výboru s hlasovacím právom, deväť sa zdržalo a nikto nebol proti.

Z trinástich národnostných menšín desať bolo za, tri sa zdržali a žiadna nebola proti. Splnomocnenec László Bukovszky v tejto súvislosti v súlade s prejavenou vôľou volených zástupcov národnostných menšín požiadal adresárov výzvy, aby vyvinuli maximálne úsilie na zastavenie zmeny sčítacieho formulára niekoľko dní pred začiatkom Sčítania obyvateľov, domov a bytov 2021.

Výhrady voči uvádzaniu dvoch národností v sčítaní obyvateľov vyjadril poslanec Juraj Gyimesi (OĽaNO). Ten chce, aby bola v sčítaní možnosť vyznačiť len jednu národnosť. Možnosť voľby druhej národnosti sa podľa neho vložila do sčítacieho hárku „nenápadne“.

Viac k témam: Sčítanie obyvateľov domov a bytov 2021
Zdroj: Webnoviny.sk – Národnostné menšiny sa búria, pri sčítaní obyvateľov žiadajú zachovanie dvoch národností © SITA Všetky práva vyhradené.

Peugeot po náraze odhodilo na cestný ostrovček, kde zachytil chodkyňu

Top a najzamestnávateľ je iba jeden: Lidl