Na sporné tajné zmluvy Finančného riaditeľstva upozornil Úrad pre verejné obstarávanie

2.2.2021 (Webnoviny.sk) – Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) zohral dôležitú úlohu v trestnom konaní v akcii Mýtnik, ktorá súvisí s machináciami vo verejnom obstarávaní. V posudzovaných prípadoch urobil kontrolu utajovaných zmlúv Finančného riaditeľstva v oblasti IT systémov a svoje zistenia postúpil orgánom činným v trestnom konaní.

Ako ďalej uviedol v utorok 2. februára predseda ÚVO Miroslav Hlivák, po kontrolách, ktoré museli mať osobitný režim, úrad preukázal viacnásobné porušenie zákona o verejnom obstarávaní v podobe neoprávneného použitia výnimky zo zákona.

Nezávislosť úradu treba posilniť

Predseda ÚVO je presvedčený, že silná verejná kontrola v súčinnosti s efektívnym a verejnosti ľahko dostupným kontrolným orgánom umožňujú odhaľovať nekalé praktiky vo verejnom obstarávaní. Podľa neho je kľúčové, aby v pripravovanom zákone o verejnom obstarávaní bola ponechaná možnosť podávať podnety od občanov, tretieho sektora, či novinárov na kontrolný orgán.

“Je kľúčové, aby vedenie štátu venovalo čas a energiu na posilňovanie nezávislosti úradu, nie na jeho demontovanie,“ dodáva Miroslav Hlivák. Predseda ÚVO kritizoval aj návrh zákona o súdnej ochrane vo verejnom obstarávaní z dielne ministerstva spravodlivosti.

Novela v rozpore s európskym právom

„Mrzí ma, že sme sa dostali do situácie, keď nezávislý kontrolný orgán po preukázateľnom odpočte svojej práce v prospech verejného záujmu musí aj pred pani ministerkou Kolíkovou obhajovať práva podnikateľov, občanov, novinárov, verejných obstarávateľov, aj kompetencie samotného ÚVO,” zdôraznil Miroslav Hlivák s tým, že novela je v rozpore s európskym právom, oslabuje verejnú kontrolu, sťažuje situáciu podnikateľov aj nákupcov a politizuje súdnu moc.

Národná kriminálna agentúra (NAKA) zadržala v rámci akcie Mýtnik bývalého funkcionára finančnej správy a ďalších osem osôb. Ako informoval hovorca Prezídia policajného zboru Michal Slivka, zadržaní boli v súvislosti s korupciou a machináciami pri verejnom obstarávaní. Dodal, že ďalšie informácie poskytnú až vtedy, keď to procesná situácia dovolí.

Zdroj: Webnoviny.sk – Na sporné tajné zmluvy Finančného riaditeľstva upozornil Úrad pre verejné obstarávanie © SITA Všetky práva vyhradené.

Zomrel ďalší záchranár, Ján Ačai podľahol ochoreniu COVID-19

ZMOS odsúdilo ďalší útok na majetok starostu Marianky, žiada rýchle dolapenie vinníkov