Na Haiti zatkli dvadsať ľudí, ktorí vraj plánovali štátny prevrat a vraždu prezidenta Moiseho

7.2.2021 (Webnoviny.sk) – Haitská polícia zatkla 20 ľudí, ktorí údajne plánovali štátny prevrat a vraždu prezidenta. Jovenel Moise v nedeľu potvrdil, že skupina chcela zvrhnúť vládu.

K národu sa prihovoril na letisku v hlavnom meste, kde po jeho boku stáli aj premiér a šéf polície. Prezident odletel do mesta Jacmel, kde otvorí každoročný karneval.

Verejnosť vyzvali na povstanie

Moise uviedol, že sprisahanie sa začalo 20. novembra, no neposkytol bližšie detaily. Medzi zadržanými sú aj člen najvyššieho súdu a generálny inšpektor.

Prezidentov bývalý právnik, ktorý sa medzitým pridal k opozícii, už požiadal o prepustenie sudcu a vyzval verejnosť, aby povstala proti hlave krajiny.

Spor o koniec funkčného obdobia

Zatknutie naplánovali na deň, keď opozícia vyzvala prezidenta k rezignácii. Podľa nej sa práve v nedeľu skončilo jeho päťročné funkčné obdobie.

Moise si však stojí za tým, že mandát mu končí vo februári 2022, keďže prísahu zložil v roku 2017.

Problém nastal po tom, ako prezident Michel Martelly skončil v úrade vo februári 2016 a pre chaos okolo volieb vymenovali na rok dočasného prezidenta, ktorým bol Jocelerme Privert.

Viac k témam: štátny prevrat, vražda prezidenta
Zdroj: Webnoviny.sk – Na Haiti zatkli dvadsať ľudí, ktorí vraj plánovali štátny prevrat a vraždu prezidenta Moiseho © SITA Všetky práva vyhradené.

RB Lipsko a FC Liverpool odohrajú prvé osemfinále Ligy majstrov v Budapešti, rozhodla UEFA

Začína sa Australian Open, v prvý deň sa predstaví svetová jednotka Djokovič aj slovenskí tenisti