Ministerstvo prijalo takmer 5-tisíc žiadostí na kompenzácie v cestovnom ruchu, neodmietlo žiadnu

29.1.2021 (Webnoviny.sk) – Do 28. januára prijalo ministerstvo dopravy cez portál Slovensko.sk už viac ako 4 700 žiadostí o kompenzáciu výpadku príjmov v cestovnom ruchu pre pandémiu koronavírusu. Zo 100 miliónového balíka k rovnakému dátumu rezort spracoval a postupne na účty oprávneným prijímateľom posiela takmer 11,4 milióna eur.

Ministerstvo dopravy doposiaľ neodmietlo ani jednu žiadosť ako neopodstatnenú. Uviedla to v online diskusii štátna tajomníčka rezortu dopravy Katarína Bruncková s tým, že sa denne vyhodnocuje okolo 100 žiadostí.

Veľmi dobrá úroveň pomoci

Chybovosť v žiadostiach je približne na úrovni 20 percent. V prípade, ak zistíme nedostatky, kontaktujeme žiadateľa, aby chyby opravil, aby sme nemuseli žiadosť hneď odmietnuť,” dodala štátna tajomníčka.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Kým aktuálne je možné získať zo schémy pomoci maximálne 200-tisíc eur, ministerstvo dopravy rokuje s Európskou komisiou aj o takzvanej veľkej schéme pomoci pre väčšie podnikateľské subjekty, pričom maximálne by mohli dostať pomoc vo výške 800-tisíc eur. Schválenie schémy predpokladá štátna tajomníčka Bruncková v priebehu februára 2021.

Úroveň slovenskej pomoci cestovnému ruchu vrátane gastronómie je podľa ministerstva dopravy v porovnaní s Maďarskom alebo Českou republikou “veľmi dobrá“. Bruncková pripúšťa, že Rakúsko je na tom lepšie, ale pripomína, že cestovný ruch zohráva dôležitú úlohu v rakúskom národnom hospodárstve.

Často sa porovnáva neporovnávateľné

Častokrát sa porovnáva neporovnávateľné. Treba brať do úvahy, že u nás ide cestovnému ruchu štátna pomoc z viacerých zdrojov, nielen zo spomínanej schémy pomoci,” vyhlásila Bruncková. Ako dodala, rezort pripravuje v súvislosti s pretrvávajúcou epidemickou situáciou ďalšie schémy pomoci.

Ministerstvo dopravy spustilo schému pomoci 15. decembra 2020. Oprávnenými žiadateľmi sú prevádzky stravovacích a ubytovacích zariadení, cestovných kancelárií a agentúr, aquaparkov, kúpalísk, sprievodcovia v cestovnom ruchu, organizácie kongresov a podnikových výstav, botanické a zoologické záhrady a prírodné rezervácie, zábavné parky a lunaparky, prevádzka lanoviek a lyžiarskych vlekov, múzeá s prehliadkami pre verejnosť, historické pamiatky a turistické zaujímavosti. Zoznam oprávnených prijímateľov pomoci je zverejnený na webovej stránke ministerstva dopravy.

Viac k témam: cestovný ruch, Ekonomické dopady koronavírusu
Zdroj: Webnoviny.sk – Ministerstvo prijalo takmer 5-tisíc žiadostí na kompenzácie v cestovnom ruchu, neodmietlo žiadnu © SITA Všetky práva vyhradené.

NAKA počas akcie Mýtnik zadržala deväť osôb, medzi nimi aj exšéfa finančnej správy Imreczeho

Česko opäť sprísnilo bezpečnostné opatrenia, na hotely či lyžiarske vleky môžu ľudia zabudnúť