Korčok o spravodlivom súde v prípade Navaľného pochybuje, Rusko vyzval k rešpektovaniu ľudských práv

3.2.2021 (Webnoviny.sk) – Rozhodnutie moskovského súdu v prípade Alexeja Navaľného vyvoláva pochybnosti o spravodlivom procese a ignoruje predchádzajúce rozhodnutie Európskeho súdu za ľudské práva. Vo svojom profile na sociálnej sieti to uviedol minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR) Ivan Korčok (nom. SaS).

„Vyzývame ruské orgány, aby rešpektovali ľudské práva a politické slobody v Rusku a jeho medzinárodné záväzky,“ zdôraznil šéf slovenskej diplomacie.

Moskovský súd v utorok 2. februára zmenil opozičnému lídrovi Alexejovi Navaľnému podmienečný trest, ktorý dostal za spreneveru, na nepodmienečný a poslal ho do väzenia. Známy kritik Kremľa dostal tri a pol roka odňatia slobody, keďže už ale rok strávil v domácom väzení, jeho pobyt za mrežami o tento čas skrátia. Informoval o tom spravodajský portál BBC.

Navaľného, ktorý je najznámejším kritikom prezidenta Vladimira Putina, zadržali v nedeľu 17. januára po jeho návrate z Nemecka. V krajine sa liečil päť mesiacov z následkov otravy nervovoparalytickou látkou novičok. Z útoku obviňuje Kremeľ, čo ruské úrady odmietajú. Podľa prokuratúry pobytom v Nemecku porušil pravidlá podmienečného odsúdenia za spreneveru. Navaľnyj označuje kauzu z roku 2014 za politicky motivovanú.

Viac k témam: ľudské práva, porušenie podmienky, súd
Zdroj: Webnoviny.sk – Korčok o spravodlivom súde v prípade Navaľného pochybuje, Rusko vyzval k rešpektovaniu ľudských práv © SITA Všetky práva vyhradené.

Matovič sa stretne s Macronom, budú hovoriť o Fonde obnovy aj vývoji pandemickej situácie

NAKA zasahuje vo firme exministra hospodárstva Žigu, akcia má súvisieť s kauzou spoločnosti Taper