Jemenskí húsiovia by už nemali byť teroristickou skupinou, Biden by tak chcel ukončiť humanitárnu krízu

6.2.2021 (Webnoviny.sk) – Americký prezident Joe Biden chce zrušiť označenie jemenských húsíov za teroristickú skupinu. Cieľom je ukončiť jednu z najväčších humanitárnych kríz na svete.

Administratíva bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa vyhlásila húsíov za zahraničnú teroristickú organizáciu, čo obmedzilo poskytovanie pomoci obyvateľom krajiny sužovanej hladom a občianskou vojnou.

Biden názor nezmenil

Plán americkej administratívy v piatok potvrdil nemenovaný predstaviteľ ministerstva zahraničných vecí. Dodal však, že Biden nezmenil názor na húsíov, ktorí útočili na civilistov a uniesli Američanov.

Správu zverejnili deň po tom, ako Biden oznámil, že ukončí podporu Saudskej Arábie pri útokoch proti húsíom.

Žiadny efekt v praxi

USA mali dohliadať na minimalizáciu obetí spomedzi civilistov, no bomby, ktoré zabili napríklad školákov v autobuse či rybárov v člnoch, boli podľa ich pozostalých americkej výroby.

Demokratický senátor Chris Murphy z Connecticutu podporil prezidentov plán s tým, že vyhlásenie húsíov za teroristickú skupinu nemalo v praxi žiaden efekt okrem toho, že tak zabránili dodávkam jedla a inej pomoci obyvateľom krajiny.

Viac k témam: húsíovia, terorizmus
Zdroj: Webnoviny.sk – Jemenskí húsiovia by už nemali byť teroristickou skupinou, Biden by tak chcel ukončiť humanitárnu krízu © SITA Všetky práva vyhradené.

Peter Sagan a jeho brat Juraj sa nakazili koronavírusom, pozitívny test mal aj Erik Baška

Kanonier Lewandowski po dvoch rokoch nepremenil pokutový kop, Bayern aj napriek tomu zvíťazil