Impeachment Donalda Trumpa sa začne vo februári, ako jediný prezident mu čelil až dvakrát

23.1.2021 (Webnoviny.sk) – Proces ústavnej žaloby proti bývalému prezidentovi USA Donaldovi Trumpovi sa začne v týždni od 8. februára. V piatok večer to potvrdil líder senátnej demokratickej väčšiny Chuck Schumer.

Trump je prvý prezident, ktorý impeachmentu čelí dvakrát, a jediný, ktorého proces sa uskutoční po tom, ako skončil v úrade. Snemovňa reprezentantov odsúhlasila impeachment 13. januára, pričom ku všetkým poslancom z Demokratickej strany sa pridali aj desiati republikáni.

Impeachment po násilnostiach v Kongrese

Hlasovanie o impeachmente sa odohralo presne týždeň po tom, ako dav násilných podporovateľov vtrhol po Trumpovom prejave do sídla Kongresu, keď počítal hlasy Zboru voliteľov, aby potvrdil volebné víťazstvo Joea Bidena. Nepokoje viedli k evakuácii členov Snemovne reprezentantov a Senátu. Udalosti si vyžiadali päť mŕtvych.

“Všetci chceme dať túto strašnú kapitolu našej histórie za seba, ale uzdravenie a súdržnosť prídu, iba ak bude existovať pravda a zodpovednosť. A to je to, čo tento súd poskytne,” vyhlásil Schumer.

Pelosiová odošle ústavnú žalobu

Predsedníčka Snemovne reprezentantov amerického Kongresu Nancy Pelosiová plánuje v pondelok odoslať do Senátu ústavnú žalobu proti Trumpovi. Na usvedčenie Trumpa je potrebná dvojtretinová väčšina v Senáte.

Hoci demokrati majú túto komoru Kongresu tesne pod kontrolou, potrebujú na to podporu aspoň 17 republikánov. Niekoľko republikánov v Senáte naznačilo, že sú otvorení usvedčeniu, väčšina však spochybnila zákonnosť impeachmentu prezidenta po jeho odchode z funkcie alebo uviedla, že proces bude príliš rozdeľujúci.

Viac k témam: americký prezident, impeachment
Zdroj: Webnoviny.sk – Impeachment Donalda Trumpa sa začne vo februári, ako jediný prezident mu čelil až dvakrát © SITA Všetky práva vyhradené.

Na Slovensku zaznamenali alarmujúci počet detských obetí obchodovania s ľuďmi

Mobilné odberové miesta budú zohrávať kľúčovú úlohu v boji s pandémiou, hovorí prezidentka Čaputová