Holandsko zastavilo adopcie zo zahraničia, vyšetrovanie odhalilo obchodovanie s deťmi aj zneužívanie

8.2.2021 (Webnoviny.sk) – Holandská vláda v pondelok zastavila adopcie zo zahraničia. Stalo sa tak po tom, ako vyšetrovací výbor v správe skritizoval bývalé vlády z prílišnej pasivity v súvislosti prípadmi zneužívania, vrátane nútenia chudobných matiek k tomu, aby dali svoje deti na adopciu, ktoré zaznamenali počas niekoľkých desaťročí.

Vlády v spojitosti s adopciami zaostali

Minister pre právnu ochranu Sander Dekker uznal, že v spojitosti s adopciami vlády zaostali.

„Mali zaujať aktívnejšiu rolu pri predchádzaní zneužívaniu, čo je bolestivý záver. Za toto sú na mieste ospravedlnenia, a preto dnes v mene kabinetu adoptovaným ponúkam tieto ospravedlnenia,” povedal minister.

Dekker tiež vysvetlil, že rozbehnuté adopcie budú môcť pokračovať a zriadia národné expertné centrum na podporu adoptovaných ľudí pri hľadaní ich biologických rodín.

Korupcia aj obchodovanie s deťmi

Výbor skúmal adopcie z piatich krajín – Bangladéša, Brazílie, Kolumbie, Indonézie a Srí Lanky – z rokov 1967 až 1998. Objavil pritom prípady korupcie, falšovania dokumentov za účelom znemožnenia určenia biologických rodín adoptovaných, nútenia matiek, aby sa vzdali detí, obchodovania s deťmi a tiež „chovu detí“.

Holandské médiá o takýchto prípadoch informovali už koncom 60. rokov, ale predchádzajúce vlády neprijali rozhodné kroky na riešenie problémov, uviedol vládou zriadený výbor v správe.

Ako tiež varoval, súčasný systém je stále otvorený podvodom a zneužívaniu a vláda musí „opraviť poškodený vzťah s adoptovanými, adoptívnymi rodičmi, biologickými rodičmi a rodinami”.

Viac k témam: adopcia, korupcia, obchodovanie s deťmi, sexuálne zneužívanie detí
Zdroj: Webnoviny.sk – Holandsko zastavilo adopcie zo zahraničia, vyšetrovanie odhalilo obchodovanie s deťmi aj zneužívanie © SITA Všetky práva vyhradené.

V Cortine d’Ampezzo sa počasie zlepší až o pár dní, FIS tak hľadá náhradný termín pre kombináciu žien

Tesla nakúpila bitcoin za 1,5 miliardy dolárov, chce ho akceptovať aj pri predaji svojich produktov