Hlavný hygienik podľa Žilinku výnimkou pre pozitívnych poslancov na COVID-19 porušil zákon

28.1.2021 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 28. januára 14:55

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR porušil zákon vydaním vyhlášok z 27. decembra 2020. Uviedol to vo štvrtok na tlačovej besede generálny prokurátor Maroš Žilinka.

V oboch prípadoch preto podala podľa Žilinku prokuratúru protest. ÚVZ má teraz 30 dní na to, aby rozhodol, či protestu vyhovie, alebo nie.

Protizákonná aj výnimka pre Holého

Vyhláška z 27. decembra minulého roku sa týkala výnimky pre osoby v povinnej izolácii alebo v karanténe. Na základe tejto výnimky napríklad poslanci parlamentu hlasovali o práve Národnej rady SR predlžovať núdzový stav.

Výnimka z 10. januára sa týkala možnosti vstupu na územie SR zo zahraničia bez nutnosti karantény, udeleného na žiadosť člena vlády a dostal ju aj vicepremiér Štefan Holý.

Úrad prekročil svoje právomoci

Podľa Žilinku na takéto výnimky zákon ÚVZ neoprávňuje, a tak prekročil svoje právomoci. „Štátne orgány môžu konať iba na základe ústavy, v medziach, ktoré určuje zákon,“ povedal generálny prokurátor s tým, že zákon o ochrane verejného zdravia výnimky v tejto oblasti nepozná.

Pokiaľ ÚVZ protestu prokuratúry vyhovie, podľa Žilinku má 90 dní na to, aby vyhlášky upravil. Pokiaľ sa rozhodne nevyhovieť, generálny prokurátor avizoval podnet na Ústavný súd SR. Výsledky hlasovania v parlamente na základe nezákonnej výnimky však podľa Žilinku takáto situácia neovplyvní. „Spätne sa nedá nič upravovať,“ dodal.

Viac k témam: generálny prokurátor, hlavný hygienik SR
Zdroj: Webnoviny.sk – Hlavný hygienik podľa Žilinku výnimkou pre pozitívnych poslancov na COVID-19 porušil zákon © SITA Všetky práva vyhradené.

Zadržaný podnikateľ Bödör zostáva za mrežami, súd zamietol jeho sťažnosť voči predĺženiu väzby

O prácu v cestovnom ruchu už pre koronakrízu prišli stovky ľudí, podnikatelia sú na hranici existencie