Grécka pravoslávna cirkev nechce zatvoriť kostoly, kňazov vyzýva na ignorovanie nariadení

4.1.2021 (Webnoviny.sk) – Grécka pravoslávna cirkev sa vzpiera voči nariadeniu gréckej vlády, aby počas týždňového prísnejšieho lockdownu zostali zatvorené kostoly. Svätá synoda, riadiaci orgán cirkvi, v pondelok vydala vyhlásenie, v ktorom vyzýva kňazov, aby počas stredajšieho sviatku Bohozjavenia na bohoslužby v kostoloch púšťali veriacich.

Obmedzenia, ktoré platia od 3. do 10. januára, synoda podľa svojich slov “neprijíma” a v tejto veci pošle list aj vláde.

Vláda by mala dodržať dohodu

Podľa Svätej synody by sa vláda mala držať uvoľnenia obmedzení tak, ako počas vianočných sviatkov, na ktorom sa s cirkvou dohodla. Duchovní podľa nej počas sviatkov verne dodržiavali všetky dohodnuté opatrenia zamerané na obmedzenie pandémie.

Viac o téme: Koronavírus

Synoda tiež vo vyhlásení vyzvala vedenie Európskej únie a grécku vládu, aby zabezpečili “potrebný počet schválených vakcín pre občanov”.

Druhý lockdown v krajine

Po tom, ako v novembri vzrástli počty infekcií, úmrtí a zaplnenosť jednotiek intenzívnej starostlivosti zaviedlo Grécko druhý lockdown, počas ktorého zatvorilo školy a pozastavilo väčšinu ekonomickej aj spoločenskej činnosti. Vláda obmedzenia uvoľnila počas Vianoc a umožnila tak obmedzené otvorenie kostolov, obchodov s tovarom, ktorý nie je nevyhnutný, kaderníctiev a kozmetických salónov.

Od nedele však musia byť znova zatvorené, čím sa úrady usilujú dostať vírus pod kontrolu pred tým, ako sa 11. januára po dvoch mesiacoch otvoria školy. Kňazi môžu slúžiť bohoslužby pri príležitosti Bohozjavenia, ale bez prítomnosti veriacich. Protipandemické opatrenia medzi cirkevnými predstaviteľmi v Grécku vyvolali zmiešané reakcie.

Viac k témam: COVID-19, Koronavírus
Zdroj: Webnoviny.sk – Grécka pravoslávna cirkev nechce zatvoriť kostoly, kňazov vyzýva na ignorovanie nariadení © SITA Všetky práva vyhradené.

Príslušníci ZVJS odmietajú podiel na Lučanského smrti, šíritelia klamstiev zneužívajú situáciu

Slovenská lyžiarska asociácia neskladá zbrane, ministerstvo školstva obviňuje z porušenia zákona