Európska únia žiada pre veľvyslanca plnohodnotný diplomatický štatút, Veľká Británia to odmieta

25.1.2021 (Webnoviny.sk) – Európska únia (EÚ) v pondelok vyzvala Veľkú Britániu, aby jej veľvyslancovi v krajine priznala plnohodnotný diplomatický štatút, čo vláda v Londýne odmieta. Šéf zahraničnej politiky EÚ Josep Borrell britský postoj ostro kritizoval. Nenaznačil však či je Brusel pripravený k odvetným krokom.

Zastúpenia únie sú uznané ako diplomatické misie

V krajine, ktorá úniu definitívne opustila v závere minulého roka, nemá vôbec prvý veľvyslanec únie Joao Vale de Almeida plnohodnotný diplomatický štatút. Britská vláda mu ho odmieta udeliť s tým, že nezastupuje štát, ale medzinárodnú organizáciu.

Preto nemá nárok na výhody ako oslobodenie od daní alebo trestnoprávnu imunitu, ktoré diplomatom garantuje Viedenský dohovor o diplomatických stykoch. Borrell pripomenul, že zastúpenia únie v 143 krajinách sveta sú bez jedinej výnimky uznané ako diplomatické misie.

Toto nie je priateľský signál

Toto nie je priateľský signál, prvý (signál) ktorý nám Veľká Británia vyslala bezprostredne po odchode z EÚ. Ak majú veci takto pokračovať, vyhliadky nie sú dobré,“ konštatoval prvý diplomat EÚ.

Britské ministerstvo zahraničných vecí minulý týždeň uviedlo, že delegácia EÚ a jej zamestnanci dostanú v krajine potrebné privilégiá a imunitu, aby mohli v krajine efektívne vykonávať svoju prácu.

Viac k témam: Brexit, diplomacia
Zdroj: Webnoviny.sk – Európska únia žiada pre veľvyslanca plnohodnotný diplomatický štatút, Veľká Británia to odmieta © SITA Všetky práva vyhradené.

Transrodové osoby môžu vstúpiť do armády USA, Biden zrušil Trumpov zákaz

Najlepší hokejista histórie a držiteľ mnohých rekordov, Wayne Gretzky oslavuje 60 rokov