Dopad pandémie na prácu je oveľa horší ako počas krízy v roku 2009, o miesto prišli milióny ľudí

26.1.2021 (Webnoviny.sk) – V uplynulom roku prišlo o prácu pre pandémiu koronavírusu štyrikrát viac osôb ako počas najhoršej fázy svetovej hospodárskej krízy v roku 2009. Vyplýva to zo správy Organizácie Spojených národov (OSN), ktorú zverejnili v pondelok.

Podľa odhadov Medzinárodnej organizácie práce (MOP) vlaňajšie pandemické opatrenia celosvetovo spôsobili pokles práce o 8,8 %, čo predstavuje asi 255 miliónov pracovných miest na plný úväzok. Tento ukazovateľ je štvornásobne vyšší ako počas finančnej krízy spred vyše dekády.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Toto je najťažšia kríza pre svet práce od veľkej hospodárskej krízy v 30. rokoch minulého storočia. Jej dopad je oveľa väčší ako v prípade globálnej finančnej krízy v roku 2009,“ uviedol generálny riaditeľ MOP Guy Ryder.

Pokles práce sa premieta aj do príjmov. Najväčšie finančné straty počas pandémie koronavírusu zaznamenali ženy a mladí ľudia. MOP však očakáva nárast pracovných miest v druhej polovici tohto kalendárneho roka. Bude to však závisieť od zníženia počtu prípadov koronavírusu a zavádzania vakcín proti ochoreniu COVID-19.

Viac k témam: Ekonomické dopady koronavírusu, Pandémia, pracovné miesta
Zdroj: Webnoviny.sk – Dopad pandémie na prácu je oveľa horší ako počas krízy v roku 2009, o miesto prišli milióny ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.

Najlepší hokejista histórie a držiteľ mnohých rekordov, Wayne Gretzky oslavuje 60 rokov

Talianom hrozí podobný osud ako Rusom, na olympiádu v Tokiu možno nepôjdu pod svojou vlajkou