Donald Trump v USA zakázal osem čínskych aplikácii, sú medzi nimi aj Alipay či WeChat Payfinfor

6.1.2021 (Webnoviny.sk) – Dosluhujúci americký prezident Donald Trump podpísal nariadenie zakazujúce transakcie pomocou ôsmich čínskych aplikácií vrátane Alipay a WeChat Pay. Dôsledky tohto Trumpovho konania však zostávajú nejasné, keďže spomenutý príkaz nadobudne účinnosť do 45 dní, čo predstavuje takmer mesiac po slávnostnej inaugurácii novozvoleného prezidenta USA Joea Bidena.

Pokus o utlmenie čínskej ekonomiky

Trumpove príkazy nasledujú po predchádzajúcich dvoch, ktoré 74-ročný rodák z New Yorku podpísal vlani v auguste, a týkali sa zákazu populárnej videoaplikácie TikTok a aplikácie na odosielanie správ WeChat. Zatiaľ nie je známe, či ich v Spojených štátoch opätovne povolia. S týmto problémom sa pravdepodobne bude musieť vyrovnať Bidenova administratíva.

Najnovšie nariadenie predstavuje posledný pokus Trumpovej vlády o utlmenie čoraz silnejšej čínskej ekonomiky. Politickí analytici však očakávajú, že Biden sa pokúsi obnoviť spoluprácu s Pekingom vo viacerých otázkach, ako sú napríklad zmeny klímy a pandémia koronavírusu. Očakáva sa však aj niekoľko veľkých zmien v oblasti obchodu či ľudských práv.

Neprimerané potlačenie zahraničných spoločností

Číňania sa proti postupom Trumpa ostro ohradili a uviedli, že Peking prijme bližšie nešpecifikované “nevyhnutné opatrenia” na ochranu čínskych spoločností.

Toto je ďalší príklad šikany, svojvoľného a hegemonického správania Spojených štátov, ktoré príliš zovšeobecňujú koncepciu národnej bezpečnosti a zneužívajú svoju národnú moc na neprimerané potlačenie zahraničných spoločností. Ako keď gangster, ktorý svojvoľne kradne, následne volá po ochrane pred lúpežou,” uviedla hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničných vecí Chua Čchun-jing.

Viac k témam: aplikácie, prezident usa
Zdroj: Webnoviny.sk – Donald Trump v USA zakázal osem čínskych aplikácii, sú medzi nimi aj Alipay či WeChat Payfinfor © SITA Všetky práva vyhradené.

Smerák Blaha má koronavírus a tuší, kde sa nakazil

Zdeno Chára absolvoval prvý tréning s Washingtonom, Daňo je na listine voľných hráčov (video)