Bratislava žiada posúdenie prvého kola plošného testovania odborníkmi

27.1.2021 (Webnoviny.sk) – Bratislava podporuje žiadosť o posúdenie prvého kola plošného skríningu na COVID-19 odborníkmi. V tlačovej správe o tom informuje hovorkyňa hlavného mesta Katarína Rajčanová.

„Bratislava podporuje žiadosť Únie miest a obcí a Združenia miest a obcí Slovenska, aby výsledky prvého kola plošného skríningu neodkladne posúdilo Konzílium epidemiológov a aby dalo odborné odporúčanie, ktoré okresy by sa mali ďalej testovať,” uvádza magistrát a dodáva, že testovanie neodmieta, práve naopak, usiluje o výrazné navýšenie počtu mobilných odberových miest (MOM).

„Ak máme motivovať 200-tisíc Bratislavčanov a Bratislavčaniek k účasti na plošnom testovaní a úkolovať tisícky dobrovoľníkov a zdravotníkov k jeho zabezpečeniu, navyše v extrémne krátkom čase, chceme mať istotu, že je to aj epidemiologicky prospešné. Istotu nám môže dať Konzílium epidemiológov, preto premiéra, resp. ministra zdravotníctva žiadame o jeho zvolanie,” žiada hlavné mesto.

Prínosy vs. riziká

Magistrát očakáva, že konzílium sa odborne vyjadrí, či prínosy druhého kola nárazového plošného testovania v Bratislave prevažujú nad rizikami s tým spojenými.

Viac o téme: Koronavírus

„Rovnako žiadame o zverejnenie štruktúry dát, ktoré určili výsledok prvého kola testovania v Bratislave, nakoľko priebežné výsledky z našich odberových miest vykazovali výrazne nižšie čísla ako bol prezentovaný celkový výsledok,” vyzýva.

Bratislava a jej mestské časti v prvom tohtoročnom kole plošného testovania zabezpečili 290 odberových tímov a otestovali približne 200-tisíc ľudí. „Pripravili sme vlastný rezervačný systém na objednanie testov, zredukovali sme MHD a z týchto vozidiel urobili odberové miesta, prevádzkovali sme drive-through. Ľudia chodili na testy bez čakania, čím sme výrazne zredukovali možné šírenie nákazy,” vysvetlil magistrát.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Oprávnené obavy

Na prípadné druhé kolo testovania podľa magistrátu zostáva len niekoľko dní a sú oprávnené obavy, či ho dokáže zrealizovať v nastavenom štandarde. „Pri predchádzajúcom kole testovania totiž bola od pondelka do stredy kompletne obsadená kapacita všetkých MOM, čo výrazne znížilo víkendový nápor na testovacie miesta,” podotklo mesto.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Celoplošné skríningové testovanie na ochorenie COVID-19 (fotografie)

„Rozhodnutie vlády o okresoch, v ktorých má byť druhé kolo plošného testovania, bolo politickým rozhodnutím,” myslí si magistrát s tým, že vláda vopred určila, že opakovane sa bude testovať 36 okresov, hoci nebolo zrejmé, aké čísla pozitivity v nich po prvom kole budú.

„Nebrali sme testovanie ako súťaž o umiestnenie v rebríčku a pri rozhodnutí o ďalšom kole nás musí viac ako dosiahnutá priečka zaujímať to, či má v Bratislave naozaj epidemiologický význam znovu plošne testovať. Navyše, doteraz nie je známy ani režim fungovania v tzv. ‘lepších okresoch’, čo býva hlavným dôvodom pre účasť alebo neúčasť na testovaní,” upozornil magistrát.

„Na tieto otázky sme od epidemiológov nedostali odpoveď, preto žiadame premiéra Igora Matoviča, aby zvolal Konzílium epidemiológov, ktoré by zhodnotilo výsledky prvého kola a dalo odporúčanie pre tie okresy, v ktorých si nepriaznivá epidemiologická situácia skutočne vyžaduje ďalšie kolo plošného testovania. To znamená okresy, v ktorých epidemiologické prínosy plošného testovania prevažujú nad možnými rizikami s tým spojenými aj vzhľadom na prítomnosť agresívnejšej mutácie vírusu,” žiada hlavné mesto.

„Sme presvedčení, že takéto odporúčanie epidemiológov bude znamenať väčšiu akceptáciu následného testovania u samospráv aj vo verejnosti. Rovnako žiadame o zverejnenie podrobnej štruktúry dát, t.j. z akých odberových miest pochádzajú dáta, ktoré určili výsledné číslo pre Bratislavu,” uzavrel magistrát.

Viac k témam: Celoplošné testovanie, COVID-19, Koronavírus, primátor Bratislavy
Zdroj: Webnoviny.sk – Bratislava žiada posúdenie prvého kola plošného testovania odborníkmi © SITA Všetky práva vyhradené.

Pojednávanie v kauze prípravy vraždy Volzovej pre pandémiu zrušili, nový termín ešte nie je známy

Garmin predstavuje Lily, svoje najmenšie inteligentné hodinky s veľkým štýlom