Biden podpísal nariadenia posilňujúce boj proti koronavírusu, Američania budú mať rúška povinné

22.1.2021 (Webnoviny.sk) – Americký prezident Joe Biden podpísal desať nariadení, ktoré majú posilniť boj USA s pandémiou nového koronavírusu. Opatrenia majú okrem iného zrýchliť vakcináciu a zvýšiť testovanie. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Nariadenia rozširujú využitie zákona o obrannej výrobe na rozšírenie výroby vakcín a nariaďujú nosenie rúšok pri cestovaní, vrátane letísk a lietadiel, lodí, vlakov, autobusov a verejnej dopravy. Jedno z nich tiež nariaďuje Federálnej agentúre pre zvládanie krízových situácií (FEMA) odškodniť štáty za niektoré náklady súvisiace s ich reakciou na pandémiu a poskytnúť zdroje na pomoc pri znovuotvorení škôl.

Sto miliónov vakcín za 100 dní v úrade

Biden tiež nariadil FEMA, aby začala zriaďovať vakcinačné centrá, a Centru pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) zase, aby začalo program, ktorý by od februára sprístupnil vakcíny v miestnych lekárňach. Tiež mobilizuje Verejnú zdravotnú službu, aby pomohla miestam pri očkovaní.

Viac o téme: Koronavírus

Bidenova administratíva sa usiluje poskytnúť 100 miliónov injekcií vakcín počas jeho prvých sto dní v úrade, čím chce dopomôcť k znovuotvoreniu škôl a podnikov.

Treba presvedčiť skeptikov

Americký prezident sa pri oznámení nových nariadení vyjadril, že poraziť pandémiu bude trvať mesiace, ale Amerika sa „cez to dostane”, ak ľudia budú držať spolu. Tiež vyhlásil, že bude transparentný v súvislosti s neúspechmi a umožní vedcom pracovať bez politických zásahov.

Vládny expert na infekčné choroby Anthony Fauci neskôr oznámil, že administratíva posilňuje súčasný vakcinačný program. Ak sa do konca leta zaočkuje 70 – 85 percent obyvateľstva, do jesene by podľa neho mohol nastať „istý stupeň normálnosti”. Obavy mu však robia ľudia, ktorí sú skeptickí k vakcinácii a je ich treba presvedčiť. Ako doplnil, administratíva rokuje s výrobcami o výrobe viac vakcín.

Viac k témam: Koronavírus, vakcína
Zdroj: Webnoviny.sk – Biden podpísal nariadenia posilňujúce boj proti koronavírusu, Američania budú mať rúška povinné © SITA Všetky práva vyhradené.

Ministerstvo hospodárstva žiada návrat k očkovaniu kľúčových zamestnancov, môžeme zostať bez tepla a vody

Núdzový stav v Česku predĺžili do polovice februára, schválené opatrenia majú aj jednu výnimku