Biden chce pomôcť Strednej Amerike štyrmi miliardami dolárov, tvrdí mexický prezident

24.1.2021 (Webnoviny.sk) – Americký prezident Joe Biden sa počas úvodných dní v Bielom dome snaží položiť základy dobrých vzťahov s lídrami susedných štátov – Kanady a Mexika.

Financie by mali získať najmä tri štáty

Práve mexický prezident Andrés Manuel López Obrador vzbudil pozornosť, keď vyhlásil, že mu Biden v telefonickom rozhovore prezradil zámer vynaložiť 4 miliardy dolárov na pomoc stredoamerickým krajinám.

Finančné prostriedky by mali získať predovšetkým Honduras, Salvádor a Guatemala, odkiaľ pre nestabilnú politickú, ekonomickú a spoločenskú situáciu utekajú tisíce migrantov cez Mexiko do USA.

López Obrador a Biden sa zhodli na tom, že v otázke prisťahovalectva bude potrebné zaoberať sa základnými príčinami migrácie obyvateľstva.

Sklamanie zo zastavenia výstavby ropovodu

Kanadský premiér Justin Trudeau tento týždeň vyslovil sklamanie z Bidenovho kroku, ktorým zrušil povolenie na výstavbu kontroverzného ropovodu Keystone XL, proti ktorému viac ako desaťročie bojujú environmentalisti a organizácie pôvodných amerických obyvateľov.

Ropovod by mal v prípade dokončenia dopravovať ropu z kanadskej provincie Alberta cez Montanu, Južnú Dakotu, Nebrasku, Kansas a Oklahomu až na pobrežie Texaského zálivu.

Trudeau však podotkol, že nepripustí, aby rozdielne názory s Bidenom na túto tému spôsobili napätie v kanadsko-amerických vzťahoch.

„Nie vždy to bude dokonalé zosúladenie s USA. Oveľa viac sa zameriavame na hodnoty a ciele. Veľmi sa teším na spoluprácu s prezidentom Bidenom,“ skonštatoval Trudeau.

Viac k témam: americký prezident, finančná pomoc, hranica USA – Mexiko, ropovod
Zdroj: Webnoviny.sk – Biden chce pomôcť Strednej Amerike štyrmi miliardami dolárov, tvrdí mexický prezident © SITA Všetky práva vyhradené.

Piráti pri brehoch Afriky prepadli tureckú loď, o život prišiel jeden námorník a ďalších uniesli

Pekarík bude mať staronového trénera, Labbadia v Herthe Berlín nahradí Dárdai