Ak sa Slovensko s Izraelom na kúpe radarov čoskoro nedohodne, Naď je pripravený osloviť ďalšieho v poradí

22.1.2021 (Webnoviny.sk) – Ak sa nepodarí uzavrieť dohodu s Izraelom o nákupe 17 radarov do konca marca, bude rezort obrany rokovať s krajinami, ktoré sa v rámci medzinárodnej súťaže umiestnili ako ďalšie v poradí. Druhá skončila ponuka Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska, na treťom mieste sa umiestnila ponuka z Francúzska.

Minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO) sa v piatok 22. januára spojil s ministrom obrany štátu Izrael Benjaminom Gantzom, aby naštartovali procesy potrebné k obstarávaniu nových radarov. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa ministerstva obrany Martina Kovaľ Kakaščíková.

Obe strany sú pripravené

Šéf rezortu obrany počas rozhovoru oboznámil svojho izraelského kolegu s predstavou postupu a podmienkami v rámci obstarania.

„Dlho nezodpovedaná otázka zabezpečenia vzdušného priestoru SR už pozná konkrétnu odpoveď. Dostali sme mandát na realizáciu tohto projektu a ja verím, že sa nám v priebehu nasledujúcich týždňov podarí dorokovať potrebné podmienky a ďalšie kroky, ktoré budú smerovať k dosiahnutiu finálnej dohody,“ povedal minister. Doplnil, že obe strany deklarovali pripravenosť začať práce pri príprave celého kontraktu.

Naď informoval izraelského ministra obrany Gantza so základným časovým rámcom postupu prác. Predstavil mu tiež základné požiadavky a podmienky vrátane zapojenia domáceho obranného priemyslu a taktiež požadované investície Slovenska v súvislosti s projektom obstarania novej rádiolokačnej techniky.

Rozhodla najlepšia ponuka

Vláda SR odobrila návrh Ministerstva obrany SR na obstaranie radarov stredného, malého a blízkeho dosahu formou vláda-vláda z Izraela.

„Rozhodla tak na základe najlepšej ponuky, ktorá vzišla s realizovanej medzinárodnej súťaže a ktorá zohľadňovala nielen obstarávaciu cenu, ale taktiež otázku zapojenia domáceho obranného priemyslu v rámci celého životného cyklu, a tiež technické a operačné požiadavky Ozbrojených síl SR,“ uzavrel rezort obrany.

Viac k témam: nákup radarov
Zdroj: Webnoviny.sk – Ak sa Slovensko s Izraelom na kúpe radarov čoskoro nedohodne, Naď je pripravený osloviť ďalšieho v poradí © SITA Všetky práva vyhradené.

Jankovská zostáva za mrežami, sudca zamietol aj jej opätovnú žiadosť o prepustenie

Cestujete do Holandska? Potvrdenie o negatívnom PCR teste vám stačiť nebude