Komisia športu chce meniť systém prideľovania dotácii pre športové kluby. Najviac to uškodí hokeju

V týchto dňoch prebieha na sociálnej sieti diskusia o tom, akým spôsobom bude financovaný šport v Humennom. Medzi nezaradeným poslancom MsZ a predsedom komisie Športu Branislavom Čekovským a primátorom mesta Humenné Milošom Meričko (KDH, OĽaNO, SaS, SP, SOĽ, PS, SPOLU-OD) je v spôsobe prideľovania dotácii značná nezhoda.

Celú diskusiu vyvolal príspevok poslanca MsZ Ivana Hoptu (klub Úsvit-KSS), ktorý svojím fanúšikom na sociálnej sieti odkázal, že bude hlasovať tak, aby seniorský hokej ale aj volejbalový klub dostali na svoju činnosť oveľa väčšiu dotáciu, ako to odporúča Komisia športu, pracujúca pri MsZ.

Čekovský: ” Staré praktiky nechcú odísť! “

Čekovský ambíciu komisie zmeniť systém prideľovania dotácii na šport vysvetľuje, že viaceré športové kluby boli s prideľovaním dotácii nespokojné: “Počas svojho pôsobenia v komisii športu som sa stretol s mnohými zástupcami klubov, väčších, či menších športov a vnímal som ich nespokojnosť.” vyjadril sa Čekovský.

Komisia chce po novom posudzovať napríklad počet všetkých športovcov v klube, počet športovcov do 23 rokov, počet trénerov pracujúcich v klube, aktivity daného klubu nad rámec svojej činnosti, propagáciu mesta či ďalšie faktory. Dané skóre je násobené koeficientom športu. “Koeficient športu je číslo, ktoré zohľadňuje popularitu športu, masovosť, finančnú náročnosť a podobne. Napríklad futbal má koeficient 21,25, hokej 16,25, basketbal 2,35 a napríklad floorbal len 1,02. Tento koeficient sa každý rok mení a stanovuje ho ministerstvo školstva.Napísal na sociálnej sieti Čekovský.

Dotácie na šport by podľa návrhu Komisie športu mohli vyzerať tak, ako to je načrtnuté v tabuľke.

Na výhrady, že vďaka novým pravidlám klesne seniorskému hokeju dotácia tak, že to môže vyvolať koniec seniorského hokeja, reaguje poslanec Čekovský návrhom, aby zástupcovia súkromného hokejového klubu HC 19 Humenné zvýšili vstupné na zápas, ktoré je dnes 1,-€. “Jedna z mojich výhrad je k vstupnému na domáci hokejový zápas. Vstupné je 1 euro. Pýtal som sa, prečo ho nedvihnú. Odpoveď: “potom by nikto na hokej nechodil”. Takže máme platiť platy ako v prvej lige (65 tis dotácia), ale vstupné musíme vyberať ako v druhej lige. Navrhujem, aby sa vstupné zvýšilo na 3 eurá. Pri návštevnosti 800 ľudí na zápas to je na cca 11 domácich zápasov viac ako 26 tis. Eur. ” Opísal svoj návrh poslanec Čekovský.

Meričko: “Nemáte oprávnenie pochovávať hokej”

S novými pravidlami na výpočet dotácii pre šport nesúhlasí primátor mesta Humenné Miloš Meričko. Na svojej sociálnej sieti napísal, že sa poslanec Čekovský s uverejnením záverov komisie poponáhľal a podľa neho ide o individuálnu propagáciu a obyčajný populizmus. Pán poslanec mal správne dodať, že to nie je hotová vec, že rozdeľovanie dotácií na šport ešte podlieha prerokovaniu v mestskej rade a prerokovaniu a schváleniu v mestskom zastupiteľstve. Rovnako, že k záležitosti má právo sa vyjadriť aj primátor.” Hodnotí predčasné zverejnenie nových pravidiel na prideľovanie dotácii na šport primátor mesta.

Zároveň ubezpečil obyvateľov mesta, že šport, ani ten seniorský, nenechá padnúť. “Kto chce vidieť, vidí, že v posledných mesiacoch sa športu v Humennom, či už mládežníckemu alebo seniorskému, začalo dariť. Len pre pripomenutie uvediem, že koncom minulého roka sme museli zachraňovať futbal a rovnako hokej doslova zo stavu klinickej smrti. Či si to niekto uvedomuje alebo nie, stálo nás to ohromné úsilie, ale napokon všetko dobre dopadlo. Nastavili sme procesy, ktoré sú udržateľné a zároveň dávajú športu v Humennom perspektívu.” Napísal na sociálnej sieti Meričko.

Zvlášť sa primátor mesta vyjadril k seniorskému hokeju, ktorému sa v poslednom období darí. Podľa neho by ho nové pravidlá prideľovania financii s navrhovanými kritériami mohli pochovať “Z môjho pohľadu, ako primátora mesta, je definícia vzorca kardinálne zlá. Chýbajú v ňom napríklad také podstatné premenné, ako je faktor miestnej tradície, popularity a verejného záujmu, faktor výkonnosti, faktor finančnej, technickej a prepravnej náročnosti, možno ešte iné. Každý faktor by mohol mať svoj index a hneď by boli čísla na konci úplne iné. Vyjadril sa k navrhovaným kritériám primátor a ďalej dodáva: “Na hokej chodí veľa ľudí. Napríklad na posledné dva domáce zápasy: Sanok 850 divákov, Trebišov 1080 divákov. Aj úrovňou a dynamikou hry chytili súboje prítomných „za srdcia“; všetci boli spokojní. Teda hokej hrá v návštevnosti bezkonkurenčný prím. Títo diváci sú tiež daňoví poplatníci, aj oni si chcú užiť voľnočasové aktivity, tak ako napríklad pri kultúre, ktorú mesto tiež podporuje. Prečo sa tento faktor, veľmi podstatný, do algoritmu nedostal? A nie je krátkozraké nepodporiť seniorský hokej aj z pohľadu našich detí? Veď aj tie raz dorastú z mládežníckeho veku. A čo potom? Odídu hrať do Michaloviec alebo Košíc? Na záver primátor ubezpečil fanúšikov hokeja, že pravidlá, ktoré pochovajú hokej nepodporí:

“Na predvolebný boj je ešte priskoro. Treba najprv ukázať dobrú robotu.
Očakávam, že sa komisia športu k prepočtom vráti, pretože takýto nespravodlivý algoritmus sa jednoducho nedá podporiť. “
Dodáva Meričko.

Zástupcovia klubu HC19 Humenné: “Na prvú ligu by sme mohli rovno zabudnúť”

K navrhovaným pravidlám sa vyjadrili aj zástupcovia seniorského hokejového klubu. Podľa nich by klub s dotáciou vo výške priblížne 12 000,-€ neprežil ani druhú ligu. “Komisia športu pod vedením poslanca Branislava Čekovského vypracovala nové pravidlá, podľa ktorých by sa mal v meste Humenné financovať šport. Seniorský hokej by podľa nich dostal dotáciu z rozpočtu mesta vo výške približne 12000,-€. Išlo by o rapídny pokles nášho rozpočtu, rádovo v desiatkach tisíc eur. Aj napriek tomu, že vedenie klubu HC 19 Humenné úspešne oslovilo sponzorov, ktorí klub podporili tisícami eur sponzorských darov, takáto nízka dotácia z rozpočtu mesta by nám nestačila a klub by neprežil ani druhú ligu, nehovoriac o tom, že na prvú by sme mohli rovno zabudnúť.” Píše sa v oficiálnom stanovisku klubu HC19 Humenné.

ODBER NOVINIEK
ODBER NOVINIEK
Zaregistrujte sa a získajte najnovšie správy, aktualizácie a špeciálne ponuky doručené priamo na email.

Táto webová stránka používa cookies, aby zlepšila vaše používanie. Predpokladáme, že s tým súhlasíte, ale ak si budete priať môžete sa odhlásiť. Povoliť Prečítať viac