Za nárast inflácie vo Švédsku môže aj Beyoncé, hovorí ekonóm jednej z popredných bánk

Začiatok svetového turné Beyoncé vo Švédsku ovplyvnil májovú infláciu.

15.6.2023 (SITA.sk) – Americká superhviezda Beyoncé, ktorá koncertami v Štokholme 10. a 11. mája odštartovala svoje svetové turné, je čiastočne zodpovedná za májový nárast inflácie v krajine. Vyjadril sa tak ekonóm jednej z popredných severských bánk, informuje portál Politico.

Nárast o tri desatiny percenta

Inflácia vo Švédsku podľa údajov, ktoré v stredu zverejnili tamojší štatistici, od apríla do mája vzrástla o 0,3 percentuálneho bodu.

Tento nárast bol podľa ekonómov čiastočne spôsobený nárastom „širokého súboru tovarov a služieb, napríklad návštev hotelov a reštaurácií” a „rekreačných služieb”, medzi ktoré patria aj vstupenky na koncerty.

Celoštátnu infláciu to nezasiahne

Za to podľa hlavného ekonóma Danske Bank vo Švédsku Michaela Grahna čiastočne môžu koncerty Beyoncé v hlavnom meste Švédska.

„Zdá sa, že začiatok svetového turné Beyoncé vo Švédsku ovplyvnil májovú infláciu. Nie je isté o koľko, ale pravdepodobne 0,2 percentuálneho bodu z 0,3 percentuálneho bodu, ktorý pridali hotely/reštaurácie,“ konštatoval Grahn.

Očakávajú, že sa „tento prekvapivý nárast v júni zvráti, keď sa ceny hotelov a leteniek vrátia k normálu”. Politico pripomína, že aj keď veľké kultúrne a športové podujatia môžu spôsobiť krátkodobý nárast cien v miestnych hoteloch a reštauráciách, len zriedka ovplyvňujú celoštátne údaje o inflácii.

V Paríži, napríklad, vzrástli ceny hotelov v máji o 4,3 %, keďže sa v hlavnom meste Francúzska začal tenisový turnaj Roland Garros a 26. mája tam bol aj ďalší koncert Beyoncé.

Viac k témam: Ekonóm, Inflácia, Inflácia vo Švédsku, Koncert, Roland Garros, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk – Za nárast inflácie vo Švédsku môže aj Beyoncé, hovorí ekonóm jednej z popredných bánk © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdá sa, že máte vypnuté reklamy

Náš obsah nás stojí enormné množstvo času, nápadov a síl. Prosíme, vypnite si AdBlocker. Ďakujeme!

Refresh