- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Slovenskí mlynári avizujú, že pre sucho a nižšiu úrodu obilia ceny ich výrobkov stúpnu

0 12

- Reklama -

BRATISLAVA 13. augusta (WebNoviny.sk) – Sucho a horúčavy sa v tomto roku nepodpíšu len pod nižšie úrody obilnín a rast ich cien v Európskej únii, ale spôsobia aj zdražovanie múky.

Úroda ovplyvní ceny výrobkov

Slovenská spoločnosť mlynárov už avizuje, že ceny mlynských výrokov pôjdu v reakcii na túto situáciu hore. Informovala o tom v pondelok hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Jana Holéciová v tlačovej správe.

Odporúčame:
Ministerstvo nerieši problémy farmárov s následkami sucha, tvrdí Sme rodina a navrhuje opatrenia

Ostatní čítajú
1 z 1 529

“Najväčší európski pestovatelia obilnín už niekoľko týždňov avizujú, že z európskych polí pozbierajú výrazne nižšie úrody. Ceny potravinárskeho obilia po tohoročnej žatve budú teda opäť ovplyvnené úrodou v EÚ, mimo EÚ, ale aj výškou svetových zásob. Na nepriaznivú pestovateľskú sezónu v EÚ už zareagovali aj svetové komoditné burzy MATIF Paríž a CBoT Chicago,” uviedla Holéciová.

Nízka úroda obilnín v zahraničí

O nízkej úrode obilnín hovoria podľa SPPK najmä Nemci, Francúzi, Rakúšania a Poliaci. “Hoci ešte nemáme koniec žatvy, už dnes môžeme skonštatovať, že v zahraničí už je záujem o naše domáce kvalitné potravinárske obilie, čo ovplyvní výšku cien pre domácich spracovateľov a aj pre mlynský priemysel. To vytvorí tlak na očakávaný rast cien potravinárskeho obilia aj na domácom trhu,” pokračovala hovorkyňa SPPK.

- Reklama -

Mlynský priemysel na Slovensku sa nachádza podľa SPPK v zložitej ekonomickej situácii. V roku 2015 a rovnako aj v roku 2017 vykázali mlyny stratu vo výške viac ako 3 mil. eur.

“Významný vplyv na ekonomiku má pritom práve cena základnej vstupnej suroviny, hlavne pšenice a raže, a jej premietnutie do predajných cien mlynských výrobkov. Cena obilia tvorí rozhodujúcu časť výrobných nákladov, a to až v 70 až 80 %, zvyšok sú náklady na energie, dopravu, mzdy zamestnancov a odvody,” dodala Holéciová.

Očakávajme možné vyššie ceny múky

Podniky mlynského priemyslu chcú o vyšších cenách múky hovoriť so svojimi obchodnými partnermi už v najbližších dňoch.

Odporúčame:
Sucho poškodilo aj farmárov v Nemecku, od vlády žiadajú miliardu eur na vykrytie strát

„Nie vždy sa dlhodobo darí jednotlivým podnikateľským subjektom premietnuť rast cien surovín, ale aj ďalších vstupov do odbytových cien mlynských výrobkov. Aj keď všetci vieme, že cenotvorba najmä základných potravín je veľmi citlivá oblasť, treba otvorene uviesť, že mlynský priemysel nemá vnútorné rezervy na vykrývanie očakávaného rastu cien potravinárskeho obilia. Nové vyššie ceny musí, ak chce dlhodobo fungovať na trhu, premietnuť do odbytových cien svojich výrobkov. Očakávame, že naši obchodní partneri pochopia danú realitu aj pri nasledujúcich obchodných rokovaniach“, vysvetlil Peter Močko, predseda Slovenskej spoločnosti mlynárov, ktorá je členom SPPK, .

Viac k témam: horúčavy, pečivo, SPPK Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora, sucho, úroda, zvyšovanie cien
Zdroj: Webnoviny.sk – Slovenskí mlynári avizujú, že pre sucho a nižšiu úrodu obilia ceny ich výrobkov stúpnu © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -

ODBER NOVINIEK
ODBER NOVINIEK
Zaregistrujte sa a získajte najnovšie správy, aktualizácie a špeciálne ponuky doručené priamo na email.

- Reklama -