- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Šefčovič chce podporiť U.S. Steel Košice a navrhuje špeciálne clo na oceľ s nižším ekoštandardom

0 5

- Reklama -

KOŠICE 12. februára (WebNoviny.sk) – Problematika energetickej únie a dekarbonizácie boli predmetom utorňajšieho stretnutia podpredsedu Európskej komisie (EK) pre energetickú úniu Maroša Šefčoviča a prezidenta spoločnosti U.S. Steel Košice (USSK) Jamesa Bruna, ktorí sa stretli na pôde košických železiarní.

Ako vyplynulo z brífingu po stretnutí, Šefčovič je za špeciálne clo na oceľ s nižším ekoštandardom. Zároveň poukázal na otázku, ako zabrániť nekalej konkurencii pri dovoze ocele z krajín mimo Európskej únie.

Kvalitná oceľ

„Spoločne sme uvažovali nad tým, že určite najlepším riešením by bolo zavedenie špeciálneho cla, ktoré by zobralo do úvahy to, že v U.S. Steele sa vyrobí tona ocele s dvoma tonami CO2, ale tie dovozy, ktoré niekedy smerujú na Slovensko z iných krajín, potrebujú na výrobu ocele tri a viac ton, čo samozrejme, z pohľadu životného prostredia, je oveľa horší výsledok. Preto musíme aj my na Slovensku podporovať, aby sa využívala kvalitná oceľ odtiaľto, ktorá je vyrobená čistým environmentálnym spôsobom,” povedal Šefčovič.

Ostatní čítajú
1 z 1 612

Témou rozhovoru bolo aj využitie nového systému obchodovania s emisnými povolenkami a participácia USSK na fondoch, ktoré na základe novej úpravy vzniknú, či už je to inovačný, modernizačný alebo tzv. derogačný fond.

- Reklama -

Prezident USSK zdôraznil, že zdroje z týchto fondov musia smerovať do fabrík na modernizáciu technológií a súčasne udržanie ich konkurencieschopnosti.

Spolupráca s európskymi inštitúciami

Prezident USSK označil ekológiu za jednu z najvyšších hodnôt košických oceliarní. Aj preto je podľa neho potrebná tesná spolupráca s európskymi inštitúciami, ako aj slovenskou vládou a ministerstvami.

Bruno sa vyjadril aj k téme tzv. tvrdého brexitu. Neočakáva, že by takýto kritický scenár mal okamžitý dopad na košickú fabriku, ako to môže byť u konkurentov v západnej Európe. USSK sa však bude snažiť prispôsobiť situácii s minimalizáciou dôsledkov na svoju prevádzku.

„Osobne dúfam, že sa nájde riešenie, ktorým sa vyhne tvrdému brexitu. Neprehľadná situácia a neistota nie je v podnikaní dobrá pre nikoho,“ povedal Bruno.

Viac k témam: clo, oceľ, U.S. Steel
Zdroj: Webnoviny.sk – Šefčovič chce podporiť U.S. Steel Košice a navrhuje špeciálne clo na oceľ s nižším ekoštandardom © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -

ODBER NOVINIEK
ODBER NOVINIEK
Zaregistrujte sa a získajte najnovšie správy, aktualizácie a špeciálne ponuky doručené priamo na email.

- Reklama -