Rozpadne sa Eurozóna? Odborníci v tom majú jasno. Toto nás vraj čaká!

Foto: facebook.com

Foto: facebook.com

Rastúce rozdiely ohrozujú jednotnú menu

Ekonomické rozdiely medzi členskými štátmi eurozóny dosiahli kritickú úroveň. Podľa Lukáša Kovandu, hlavného ekonóma Trinity Bank, sú rozdiely medzi ekonomikami viac ako trojnásobné. „Rozdiely medzi štátmi eurozóny sú viac ako trojnásobné, čo predstavuje vážny problém. Bez dostatočnej makroekonomickej harmónie je euro skôr záťažou, ako prínosom. Národné meny by v takýchto podmienkach mohli byť pre jednotlivé štáty výhodnejšie,“ upozornil Kovanda.

Podľa neho predčasné zavedenie eura prispelo k prehlbovaniu rozdielov. V čase vzniku spoločnej meny sa očakávalo, že euro povedie k tzv. makroekonomickému zbližovaniu. Tento optimistický scenár sa však nenaplnil. Miesto zbližovania prispieva euro k rozdielom, čo zvyšuje zadlženosť a spomaľuje rast produktivity.

„Trendy sú jasné. Ekonomické rozdiely v eurozóne neustále rastú. Ak tento vývoj nebude zastavený, môže dospieť do bodu, kedy bude udržiavanie menovej únie ekonomicky neúnosné,“ dodal Kovanda.

Ako vyriešiť krízu eurozóny?

Južné krajiny, ako Taliansko či Grécko, čelia vysokým dlhom a nízkej konkurencieschopnosti. Na druhej strane, severné štáty, ako Nemecko, profitujú zo silného hospodárskeho rastu. Tieto rozdiely bránia efektívnemu riadeniu menovej politiky. Podľa odborníkov je riešením fiškálna únia, ktorá by umožnila redistribúciu zdrojov medzi bohatšími a chudobnejšími štátmi.

Z historického pohľadu sa ukázalo, že úspešné menové únie kombinujú spoločnú menu s fiškálnymi mechanizmami. Príkladom sú Spojené štáty americké, kde federálna vláda vyrovnáva rozdiely medzi regiónmi.

Budúcnosť eurozóny závisí od rozhodnosti lídrov Európskej únie. Reforma a lepšia koordinácia hospodárskej politiky môžu byť jedinou cestou k zachovaniu spoločnej meny. Ak však nebudú prijaté potrebné opatrenia, hrozí, že ekonomické rozdiely prerastú do nezvládnuteľnej krízy.

Zdieľajte!

Shares

Najnovšie informácie stále poruke? Nie je problém...

Sledujte nás na