- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Pacienti môžu upozorniť na nedostatok personálu v nemocniciach, pomôžu im lekárski odborári

0 25

- Reklama -

BRATISLAVA 8. marca (WebNoviny.sk) – Pacienti budú môcť poukázať na nedostatok personálu v nemocniciach. Lekárske odborové združenie (LOZ) a Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek (OZ SaPA) v piatok na tlačovej besede spustili polročnú kampaň “Nekrič na sestru, napíš ministerstvu!”.

Zvyšovanie normatívov zhoršuje stav

Ako na tlačovej besede uviedla predsedníčka OZ SaPA Monika Kavecká, spoločná polročná kampaň má za cieľ upozorniť na nedostatočné personálne kapacity v nemocniciach a na potrebu riešiť tento problém.

Podľa Kaveckej verejnosť nevie, prečo zdravotnícki pracovníci odchádzajú z nemocníc, nevie, v akých podmienkach zdravotníci pracujú, ako sú porušované ich práva. Pacienti tiež nemajú informácie o tom, že zodpovedným za nedostatok personálu je vedenie nemocnice a ministerstvo zdravotníctva, nie personál, ktorý pri pacientoch ešte ostal.

Ostatní čítajú
1 z 1 680

“Dnešné normatívy, ktoré určujú maximálne počty pacientov pripadajúce na personál, sú v nemocniciach často porušované. Ministerstvo problém nedostatku personálu rieši opakovaným zvyšovaním počtu pacientov na jedného lekára či sestru, čo však iba zhoršuje súčasný stav,” uviedol predseda LOZ Peter Visolajský. Podľa neho neúnosné preťažovanie personálu má negatívny dopad na kvalitu zdravotnej starostlivosti.

- Reklama -

Podnet doručia ministerstvu

Visolajský dodal, že na chirurgickom oddelení v SR má byť na 12 pacientov minimálne jedna sestra. Štúdia uverejnená v časopise Lancet hovorí, “že v nemocniciach, kde bolo na jednu sestru šesť pacientov, umrelo o 30 % menej pacientov ako v nemocniciach, kde bolo na oddelení osem pacientov na jednu sestru,” upozornil predseda LOZ na súvislosti týkajúce sa pomeru sestry a pacientov.

Kampaň smeruje k tomu, aby pacienti, ktorí nebudú spokojní s počtom personálu na oddelení alebo časom, ktorý im venoval personál, napísali na [email protected], alebo vyplnili dotazník. LOZ doručí podnet ministerstvu, ktoré dohliada na dodržiavanie maximálnych počtov pacientov na personál a má vykonávať kontroly.

“Kampaň je zameraná na celú spoločnosť,” povedal Visolajský Problém nedodržiavania personálnych normatívov sa podľa neho týka súkromných aj štátnych nemocníc. Súčasťou kampane budú bilbordy, ale aj sociálne siete.

Agentúra SITA požiada o reakciu ministerstvo zdravotníctva.

Viac k témam: Lekárske odborové združenie LOZ, minister zdravotníctva SR, Ministerstvo zdravotníctva SR, zdravotné sestry
Zdroj: Webnoviny.sk – Pacienti môžu upozorniť na nedostatok personálu v nemocniciach, pomôžu im lekárski odborári © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -

ODBER NOVINIEK
ODBER NOVINIEK
Zaregistrujte sa a získajte najnovšie správy, aktualizácie a špeciálne ponuky doručené priamo na email.

- Reklama -