in

Medzinárodný menový fond zlepšil svoju predpoveď, svetové hospodárstvo má napriek Číne posilniť o tri percentá

25.7.2023 (SITA.sk) – Medzinárodný menový fond (MMF) zlepšil svoju prognózu rastu globálnej ekonomiky napriek tomu, že zotavenie Číny sa spomaľuje.

Fond očakáva, že svetové hospodárstvo v tomto roku posilní o tri percentá. Ide o zlepšenie predpovede o 0,2 percentuálneho bodu v porovnaní s aprílovou predikciou, ktorá rátala so zväčšením globálnej ekonomiky o 2,8 percenta.

Predpoveď pre rok 2024 MMF nezmenil a odhaduje globálny rast o tri percentá.

Postupné zotavovanie hospodárstva

„Globálne hospodárstvo sa naďalej postupne zotavuje z pandémie a ruskej invázie na Ukrajinu,“ povedal hlavný ekonóm MMF Pierre-Olivier Gourinchas.

Ekonomika USA, ktorá je najväčšia na svete, by podľa prognózy fondu mala v tomto roku posilniť o 1,8 percenta a v budúcom o jedno percento.

Hrubý domáci produkt Číny podľa MMF sa v tomto roku zväčší o 5,2 percenta, ale v budúcom roku sa tempo jeho rastu spomalí na 4,5 percenta.

Predpoveď pre Nemecko nepoteší

Predpoveď vývoja nemeckej ekonomiky, ako jedinej v rámci veľkých európskych ekonomík, MMF zhoršil. Fond predpovedá, že nemecké hospodárstvo sa v tomto roku zmenší o 0,3 percenta.

Znamenalo by to o 0,2 percentuálneho bodu silnejší pokles, ako MMF očakával v apríli. Dôvodom zhoršenia vývoja nemeckého hospodárstva je slabšia produkcia priemyslu, uviedol Medzinárodný menový fond.

Viac k témam: Ekonomický rast, globálny rast, Hospodársky rast
Zdroj: SITA.sk – Medzinárodný menový fond zlepšil svoju predpoveď, svetové hospodárstvo má napriek Číne posilniť o tri percentá © SITA Všetky práva vyhradené.

Bonusy pre viacdetné rodiny Poľsku nepomohli, populácia krajiny sa zmenšila najvýraznejšie od roku 2010

Filip Mešár verí, že je pripravený vkročiť do mužského zámorského hokeja, ďalšou zastávkou je Laval Rocket v AHL