Aktivity nemeckých „tajných“ sa možno obmedzia, môže za to kauza sledovania novinárov

14.1.2020 (Webnoviny.sk) – Nemecký najvyšší súd zvažuje uloženie prísnejších obmedzení vzťahujúcich sa na aktivity tamojšej Spolkovej spravodajskej služby (BND). Spolkový ústavný súd sa bude od utorka zaoberať žalobou, ktorú podali novinári a ľudskoprávni aktivisti, medzi nimi aj Reportéri bez hraníc, proti zákonu, ktorý upravuje právomoci BND. Rozsudok by mal byť známy počas nasledujúcich mesiacov.

Žalobcovia tvrdia, že zákon z roku 2017 umožňuje sledovanie novinárov bez náležitého dôvodu, a to napríklad počas telefonovania so zahraničnými kolegami. Odkazujú pritom na správu nemeckého týždenníka Der Spiegel, podľa ktorého sledovala BND najmenej 50 telefónnych čísiel a e-mailových adries zahraničných novinárov.

Nemecká vláda tvrdí, že obmedzenia BND znemožnia agentúre adekvátne reagovať na možné hrozby.

Viac k témam: sledovanie novinárov
Zdroj: Webnoviny.sk – Aktivity nemeckých „tajných“ sa možno obmedzia, môže za to kauza sledovania novinárov © SITA Všetky práva vyhradené.

ODBER NOVINIEK
ODBER NOVINIEK
Zaregistrujte sa a získajte najnovšie správy, aktualizácie a špeciálne ponuky doručené priamo na email.

Táto webová stránka používa cookies, aby zlepšila vaše používanie. Predpokladáme, že s tým súhlasíte, ale ak si budete priať môžete sa odhlásiť. Povoliť Prečítať viac