V Bratislave sa uskutočnil Dúhový Pride, jeho témou bola slovenská kultúra (foto)

LGBTI+ ľudia na Slovensku odjakživa žili, tvorili a zachytávali svoje životné príbehy v najrôznejších umeleckých podobách.

10006826_156a2774-640x420.jpg

20.7.2024 (SITA.sk) – Na Námestí slobody sa v sobotu 20. júla uskutočnil Dúhový Pride Bratislava 2024, ktorého témou bola slovenská kultúra. Štrnásty ročník festivalu tak bol priestorom pre všetkých, ktorí chceli spoznať a osláviť kultúru v jej rozmanitosti.

Jej súčasťou sú aj kvír ľudia, Rómovia a hlasy mladej generácie. Informovalo o tom združenie Dúhový Pride Bratislava s tým, že na návštevníkov čakal bohatý kultúrny program. Súčasťou boli vystúpenia umelcov z rôznych regiónov, etník, identít a vekových skupín.

Podujatia počas celého júla

Okrem samotného Pride dňa budú počas celého júla prebiehať aj sprievodné podujatia, diskusie, filmové premietania, divadelné, hudobné a tanečné predstavenia. Aby mohol byť festival bezpečný a kvalitný, potrebovali organizátori aj pomoc verejnosti.

Ako združenie uviedlo, aj kvír kultúra je slovenská kultúra. „Často sa stretávame s predsudkami, že LGBTI+ ľudia nie sú súčasťou našej kultúry, no opak je pravdou. LGBTI+ ľudia na Slovensku odjakživa žili, tvorili a zachytávali svoje životné príbehy v najrôznejších umeleckých podobách, aj keď ešte neexistovali pojmy, ktoré používame dnes,” priblížila kurátorka zbierok moderného a súčasného umenia v Slovenskej národnej galérii Alexandra Tamasová.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Dúhový Pride Bratislava 2024 (fotografie)

Treba kultúru približovať aj širšej verejnosti

Ako doplnila, aj napriek tomu, že v minulosti museli mnohí kvír umelci svoju identitu tajiť, zanechali za sebou významnú kultúrnu stopu a ich tvorba sa stala dôležitou súčasťou kultúrneho dedičstva. Predsedníčka občianskeho združenia Dúhový Pride Bratislava Jana Mičeková ja názoru, že je dôležité túto kultúru približovať aj širšej verejnosti.

„Kultúra je univerzálny jazyk, ktorému každý rozumie. Prostredníctvom umenia sa vieme pozrieť na svet očami iných, lepšie ich pochopiť, čo vzbudzuje empatiu a porozumenie. Spoznávanie kultúry tak má potenciál búrať predsudky, zbližovať nás a spájať,” uviedla Mičeková.

Plnohodnotná súčasť slovenskej kultúry

Vizuálna umelkyňa Aliza Orlan dodala, že je dôležité ukázať, že sú kvír ľudia plnohodnotnou súčasťou slovenskej kultúry.

„Otázka reprezentácie je pre LGBTI+ ľudí extrémne dôležitá a citlivá. Vyzdvihovaním slovenskej kvír kultúry pomáhame LGBTI+ ľuďom cítiť sa reprezentovaní, vieme ich inšpirovať a pomôcť im nájsť si vzory v slovenskej kvír kultúre, s ktorými sa môžu stotožniť a vidieť sa v nich,” tvrdí umelkyňa. Organizátorka Mičeková uviedla, že na zorganizovanie takmer mesačného festivalu sú potrebné aj značné finančné prostriedky a bude potrebná aj pomoc verejnosti.

„V minulosti sa nám to darilo aj vďaka podpore firiem, ako je napríklad Billa, ktoré dlhodobo podporujú hodnoty inklúzie a diverzity. Tento rok sme sa rozhodli spustiť aj zbierku na Donio, kde chceme s pomocou verejnosti vytvoriť bezpečný a kvalitný festival,” informovala Mičeková.

Viac k témam: Dúhový pochod PRIDE, Festival, LGBTI
Zdroj: SITA.sk – V Bratislave sa uskutočnil Dúhový Pride, jeho témou bola slovenská kultúra (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.