75. výročie oslobodenia mesta si pripomenuli Snina aj Humenné

Pred 75 rokmi sa Sovietskej armáde podarilo vyhnať z Humenného a Sniny nemecký prápor. Toto významné výročie si pietnym aktom kladenia vencov pripomenuli obyvatelia týchto miest.

V Humennom aj v Snine usporiadala radnica slávnostný sprievod.
V Humennom sa za zvukov Mestského dychového orchestra Chemlon presunul od Mestského úradu k Pamätníku vďaky, vzdal úctu tým, ktorí bojovali za našu slobodu a za pokojný život v mieri. Účastníci zhromaždenia si na tomto mieste tak uctili obete vojny položením vencov, kvetov a príhovormi. Zbor pre občianske záležitosti spolu so Speváckym zborom mesta Humenné, si pri tejto príležitosti pripravili krátky kultúrny program v podobe umeleckého prednesu Martina Mihaľova a oslavných piesní padlým hrdinom, jednu z nich zaspieval aj Lukáš Kvašný v doprovode Miroslava Kerekaniča. Po minúte ticha zazneli neskôr centrom mesta tóny slovenskej hymny a hymny Ruskej federácie.

Pietneho aktu sa zúčastnili zástupcovia miestnej samosprávy na čele s primátorom mesta Milošom Meričkom, predstavitelia štátnej správy, v zastúpení Veľvyslanectva Ruskej federácie na Slovensku tu bol atašé Nikita Griščenko, zástupcovia Oblastných výborov Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, Gabriela Rosičová a Benjamin Blaha, spoločenských organizácii pôsobiacich na území mesta, ale aj verejnosť a pamätníci týchto udalostí. Pri kladení vencov asistovali vojaci 22. mechanizovaného práporu z Michaloviec.

V meste Snina sa taktiež tiahol dlhý sprievod, ktorý si uctil pamiatku obetí pri pomníku padlím v II. svetovej vojne.

Zoznam škôd počas oslobodeneckých bojov v dnešnom Sninskom okrese, hovorí o krutosti II. svetovej vojny:

– zničená železničná trať Humenné – Stakčín
– 918 totálne zničených domov
– 2217 ťažko zničených domov
– 11 obcí zničených na 90%
– 14 obcí zničených na 50%
– 55 zničených mostov
– 250 zabitých civilistov a 180 civilistov vážne zranených
– 186 vdov a 142 sirôt
– 137 mužov padlo v odboji

Zdroj: humenne.sk, snina.sk

ODBER NOVINIEK
ODBER NOVINIEK
Zaregistrujte sa a získajte najnovšie správy, aktualizácie a špeciálne ponuky doručené priamo na email.

Táto webová stránka používa cookies, aby zlepšila vaše používanie. Predpokladáme, že s tým súhlasíte, ale ak si budete priať môžete sa odhlásiť. Povoliť Prečítať viac